E-BELEDİYE

Akhisar Belediyesi

Zeytin’den Sevgi’ye

AKHİSAR BELEDİYESİ

Zeynelzade Halk Kütüphanesi Restorasyonu Tamamlandı

18.09.2013

Zeynelzade Halk Kütüphanesi Restorasyonu Tamamlandı

Zeynelzade Halk Kütüphanesi Restorasyonu Tamamlandı

İlk olarak 1797 yılında (Hicri 1212) Akhisar’ın önemli ailelerinden Zeynelzade Hacı Ali Ağaoğlu, Hacı Ali Efendi tarafından Hashoca Mahallesinde yaptırılan Zeynelzade Halk Kütüphanesi Akhisar Belediyesi tarafından restorasyonu tamamlandı ve yeni yüzüne kavuştu.

Kitaplar toplandıktan sonra 1805 yılında resmen tescil edilen Zeynelzade Halk Kütüphanesinin binası tek kubbeli tavanında alçı süslemeler bulunan bir binaya sahiptir. İlk sayımlara göre 923 cilt elyazması kitap bulunmaktaydı. Bu kitaplar arasında Kâtip Çelebi'nin Keşfizzünun gibi çok değerli kitapları da vardı. Hacı Ali Efendi'nin kurduğu kütüphanenin zorunlu giderleri için, vakfiyesine gelir olarak Akhisar çarşısında; üstünde 12 oda, altında üç mağaza ve dört dükkân bulunan bir han, bir bardakçı imalathanesi ve ayrıca çarşının değişik semtlerinde sekiz dükkan ve Karaköy civarında Gördük Deresi kenarında su ile çalışan bir un değirmeni ve önünde elli dönüm tarla bırakmıştır. Ancak, bu vakıf mülklerinin çoğu Akhisar çarşısının genel yangınında yanmış, zamanla gelir toplanması olanaksızlaşmıştır. Kütüphanenin tescilinden sonra ölünceye kadar Hacı Ali Efendi mütevellilik görevini yürütmüştür.

Hacı Ali Efendi, aynı zamanda siyasi ve idari yönleri de bulunan bir kişiydi. 1779 yılında Akhisar Voyvodalığı yapmıştır. Ayrıca Sultan Hamit'in kızı veya kız kardeşi olduğu sanılan Esma Sultan'ın hassı olan Gördes'te yıllık tımar ve diğer gelirleri toplamak için çalışmaları olmaktaydı.

Hacı Ali Efendi, 1814 yılında ölmüş ve kurduğu kütüphanenin avlusuna gömülmüştür. Aynı yerde iki oğlunun ve eşinin de mezarları bulunmaktadır. Zeynelzâde Halk Kütüphanesi binasında Akhisar Belediyesi’nin başlattığı restorasyon çalışmaları sonrası yeni yüzüne kavuştu.

Konu ile ilgili açıklama yapan Akhisar Belediye Başkanı Salih Hızlı “Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve restorasyon karşılığı 49 yıllığına kiraladığımız ülkemizin ilk resmi kütüphanelerinden birisi olan Zeynepzade Halk Kütüphanemiz yeni yüzüne kavuştu. Belediyemiz tarafından restorasyona 208 Bin 195 TL ve il özel idaresinden 220 Bin 575 TL destek ile yapılırken restorasyon yaklaşık bir yıl sürdü. 50 metre kapalı alana sahip ülkemizin ilk kütüphanemizin içerisindeki işleme yazılar da gün yüzüne çıkmıştı. Bahçesinde idari bina, tuvaletleri ve bahçesinde peyzaj çalışmaları da modern bir şekilde faaliyete geçmiştir. Şehrimizde bulunan bir çok taşınmaz kültür varlığımıza sahip çıktık ve çıkmaya da devam edeceğiz. Sahip olduğumuz kültür varlıklarımızın yaşamasını sağlayarak gelecek nesillere iletme konusunda büyük özen gösteriyoruz” dedi.
İlan Servisi

Akhisar ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için ilan servisimize abone olabilirsiniz.

ABONE OL

İlan Servisi

Akhisar ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için ilan servisimize abone olabilirsiniz.

Haberdar olmak istediğiniz bölümleri seçiniz