E-BELEDİYE

Akhisar Belediyesi

Zeytin’den Sevgi’ye

AKHİSAR BELEDİYESİ

Tecrübe Paylaşım Projesinin Mart Ayı Konuğu Hasan Alemdar Oldu

07.03.2012

Tecrübe Paylaşım Projesinin Mart Ayı Konuğu Hasan Alemdar Oldu

Tecrübe Paylaşım Projesinin Mart Ayı Konuğu Hasan Alemdar Oldu

Akhisar Belediyesi, Akhisar Genç İş Adamları Derneği ve Akhisar Sanayici İş Adamları Derneğinin ortaklaşa düzenlenen Tecrübe paylaşım programının Mart ayı konuğu Sarı Ahmet Paşa Aşevi ve bir çok derneğin kurucularından Hasan Alemdar oldu. Manisa İl Genel Meclis Üyesi Kefayettin Öz moderatörlüğünde Tecrübe Paylaşım Programının konuğu Hasan Alemdar ilk olarak kısaca hayat hikayesini anlattı ve ardından tecrübelerini katardı.

1930 yılında dünyaya geldim. Hayatım süresince her zaman paylaşımcı bir insan oldum. Bulgaristan göçmeniyim. Gördüğümüz büyük zulümlerden sonra Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldık. Türkiye’ye göç etmeden önce Gümülcine de eğitim aldım. 1951 yılında Akhisar’a göç ettik. Akhisar esnafı bize gelir gelmez kucak açtı ve her türlü desteği verdi. Akhisar’da ilk işim berber oldu. Berber’de işe başladığım günden itibaren normal süreçte devam ettiği namazlarımı kılmaya devam ettim, ancak belli bir süre sonra bizlere gerici demeye başladı. Ben de bu berber işinden ceketimi aldım ve çıktım. Daha sonra yeni çarşıda bir berber dükkanı açtım ve iş hayatına devam ettim. Allah razı olsun Akhisar bizi çok sevdi. 1955 de Akhisar Ulucami Kuran Kursu derneğini kurduk. Daha sonra da 1962 de Hilaliye Kuran Kursu derneğini kurduk. Yaşlı esnaf ile gidin oturun onlardan çok şeyler öğreneceksiniz. 7 yıldır sürdürdüğümüz Sarı Ahmet Paşa Aşevi çok iyi bir yolda, yükü Akhisarlı hayırseverimizin üzerindedir ve hiçbir borcu yoktur. Aşevimiz artık günde Bin kişilik yemek çıkarmaktadır. Seyitahmet Türbesi Yaşatma Derneği ve Sanayici Esnafı Derneklerinin de başkanlık görevini yürütüyorum. Yine içerinse olduğum Merhamet isimli yeni bir dernek kurduk.

1973’e kadar berbercilik yaptım, daha sonra Züccaciye ticaretine girdim. Bir insan sermayesine değil halkın sevgisine güvensinsin, 8 yıldır çok iyi iş yaptım. 1985 yılından sonra soğuk demircilik işine başladım. İş hayatında sermayenizden yukarı borçlanmayacaksınız. İş hayatında buna çok dikkat ettim. Çocuklarıma da bunu aşıladım ve çocuklarımda da başarılı oldular ve olmaya da devam ediyorlar.

Ben 1951 de Akhisar’a geldim, bu zamana kadar kentimiz çok büyük gelişme gösterdi, ancak Akhisar’da şehrin iç kısımlarının mahrum kaldığına inanıyorum” dedi.
İLGİLİ DOSYALAR