E-BELEDİYE

Akhisar Belediyesi

Zeytin’den Sevgi’ye

AKHİSAR BELEDİYESİ

Akhisarlı İş Adamı Emrullah Başaran Tecrübelerini Paylaştı

09.11.2011

Akhisarlı İş Adamı Emrullah Başaran Tecrübelerini Paylaştı

Akhisarlı İş Adamı Emrullah Başaran Tecrübelerini Paylaştı

Akhisar Belediyesi, Akhisar Genç İş Adamları Derneği (AKGİAD), Akhisar Sanayici İş Adamları Derneği (AKİSAD) tarafından ortaklaşa organize edilen Tecrübe Paylaşım programı yeni dönemi Akhisarlı iş adamlarından ticari hayatında 50 yılı geride bırakan Emrullah Başaran ile başladı.

Akhisar Belediyesi Meclis Salonunda Panelist yöneticisi Kefayettin Öz eşliğinde ilk olarak hayat hikayesini anlatan iş adamı Emrah Başaran "kazandığım deneyimlerden sonra ticarette dürüstlük, çalışmak, iktisat ve zamanlamanın çok önemli olduğunu anladım.

50 yıllık ticaret hayatıma tezgahtarlıktan başladım. Ticarete atılırken yanımdan kopya çektim. Ticaret hayatımda hiçbir ortaklığa girmedim. Alırken, satarken öderken dürüst olacaksın. Ticarette zamanlamaya büyük önem veriyordum, bu konu çok önemlidir. Çok çalışıp az kazanıp mutlu bir yaşamım oldu. Niyet iyi olunca akıbetiniz de iyi oluyor. Ticarette insanlara ve devlete yararlı bir vatandaş olmak hepimizin hedefleri arasında olmalıdır. Sermayeye sahip olduğumdan buyana zekatımı hiçbir zaman aksattırmadım. Elimizden geldiği kadar ticarette hayır işlerinden kaçmamamız gerekiyor. Ben ticarette kazandığım gelirlerim ile yavaş yavaş Akhisar'a ekmek yediğim memleketime bir cami kazandırdım, bunun için çok mutluyum, Cenab-ı Allah herkese inşallah bunu nasip eder. Ticarette çok ileriye bakmadım, yalnız olduğum için büyümek istemedim. İstediğim hedefe ulaştığıma inanıyorum.

Önceki yıllarda esnaflar daha bilinçli ticaret ile uğraşırken fazla bir dayanışma yaşamadım ticaret hayatımda. Ben ilk yıllarımda işyerimi müşterilere çocuklarımı bırakıp gidebiliyordum ama şuanda bunu yapmak mümkün değildir.

Ticarette en başarılı dönemim beyaz eşya ticareti yaptığım dönemde yaşadım. Bir işe atılırken çok iyi analiz yapmak gerekiyor. Geçtiğimiz dönemlerde iyi ortaklık yapmadım dedim, benim tavsiyem herkesin resmi şirket birleşmesi ile ortak ticaret yapmalarını tavsiye ederim. Biz üç kardeştik ve 3 kardeşimiz de ayrı işler yaptık iyi ki de ayrı yapmışız. Hiçbir tahsilim yok ancak hayatım boyunca keşke okusaydım demedim" dedi.

Panel sonrası tecrübelerini paylaşan Emrullah Başaran'a Akhisar Belediye Başkan Yardımcısı Latif Çakmak, AKGİAD Derneği yönetim kurulu Başkanı Yılmaz Çatalcalı ve Said Yalçın günün anısına plaket takdim etti. İLGİLİ DOSYALAR