E-BELEDİYE

Akhisar Belediyesi

Zeytin’den Sevgi’ye

AKHİSAR BELEDİYESİ

Yılmaz Atabarut Tecrübelerini Paylaştı

11.04.2011

Yılmaz Atabarut Tecrübelerini Paylaştı

 Yılmaz Atabarut Tecrübelerini Paylaştı

Akhisar Belediyespor’ un eski başkanlarından ve şuanda ismi Akhisar Belediyespor tesislerine verilen Yılmaz Atabarut tecrübelerini paylaştı. Akhisar Belediyesi, Genç İş Adamları Derneği (AKGİAD) ve Genç Sanayici İş Adamları Derneği (AKİSAD) tarafından organize edilen tecrübe paylaşım Mart ayı konuğu Atabarut tecrübelerini Belediye Meclis Salonunda paylaştı.
 
Atabarut yaptığı konuşmada “Burada bu düzeni kuran kardeşlerime özellikle teşekkür ediyorum. Genç İş Adamları ve Genç Sanayicilere minnetlerimi sunuyorum, Genç Sanayici İş Adamları topluluğunda inşaat sektörünün yoğun olduğunu gördüğüm için onlara ayrıca teşekkür ediyorum, çünkü sevgili mimarlarımız ile beraber Akhisar’ımıza belediyemizin de hayretleri ile güzel eserler kazandırıyorlar.
 
Bizi hayatta ticarete yönelten şeyler karşılaştığımız zorlukların güçlülüğü değil mücadele gücümüzü azlığıdır diye başladım işime. Ticarette dürüstlüğü mecburiyet olarak karşılıyorum. İnsanların çoğu konuşmaktan korkuyor, eleştirilmekten korkuyor, kimisi ise yaşlanmaktan, unutulmaktan korkuyor. Bunların nedeni ise gençliğinin kıymetini bilmiyor yaşlanmaktan korkuyor, ölmekten korkuyorlar yaşamayı bilmedikleri için.
 
17 Şubat 1936 Bursa doğumluyum. İlkokula 1947 yılında Bursa’da başladım. Ankara TED Kolejinde iki yıl okuduktan sonra şartlar gereği Bursa Lisesine döndüm. Lise son hayatıma kadar İngilizce öğrenmediğime çok pişman oldum. Bundan dolayı lütfen sizler çocuklarınıza farklı lisan öğrenmesine vesile olmalısınız. Dışarıdan gelecek İngilizce öğretmenleri şimdiden tasvip ediyorum, ancak bizim ülkemizde öğretmenleri yetiştirecek öğretmenlere ihtiyaç var diye düşünüyorum. Globalleşen dünyada ne yaparsanız yapın genç kuşaklara mutlaka bir lisanı öğretelim. 1954 senesinde İstanbul Teknik Üniversitesi okulu açıldı sonradan adı Mimarlık Mühendislik okulu oldu, 1256 kişi sınava girdi, 200 kişi seçildi ve 1958 yılında 7 mimar, 26 inşaat, 16 makine, 3 elektrik mühendisi olarak mezun olduk.
 
Aşk ve Sevgi yaşamında en güzel duygusudur. Her gence sonu hüsran bitmeyen bir aşk  diliyorum. Üniversite 4. sınıfta bir vesile ile tanıştığım Handan hanım ile evlenmek için Haziran’da okulu bitirmek için gayret sarf ediyordum. Ekonomik şartların iyi olmamasının yanında bizim evlenme arzumuz geçmiyordu ve biz sonunda Fatih evlenme dairesinde dünya evine girdik. İstanbul’da tüm aramalarıma rağmen bir iş bulamadıktan sonra Ankara’daki proje bürosuna gittim.
27 Mayıs ihtilalı ülkemizin ilk yanlışlarından bir tanesidir. Şartlar tamam olduğunda milletler için ihtilal meşru bir haktır diyen İnönü de o anı meşrulaştırmaya çalışmıştır. En çok ayıpladığım olay ise Menderes idama gidiyor, birkaç gün sonra evinin kapısına idam edildiği malzemeler bırakılmıştı. İhtilallar ile memleketimizin daha çok küçüldüğüne şahit oldum” dedi.
 
Atabarut iş dünyasında ve sivil toplum örgütleri dünyasındaki gelişmelerinin ardından hayatının dönüm noktalarından da kısa bilgiler vererek konuşmasını sonlandırdı.
 


İLGİLİ DOSYALAR