E-BELEDİYE

Akhisar Belediyesi

Zeytin’den Sevgi’ye

AKHİSAR BELEDİYESİ

Hüsnü Kahraman Tecrübelerini Paylaştı

21.01.2011

Hüsnü Kahraman Tecrübelerini Paylaştı

Hüsnü Kahraman Tecrübelerini Paylaştı

1984-1989 yıllarında belediye başkanlık görevini yapmış Hüsnü Kahraman Akhisar Tecrübelerini paylaşıyor isimli projede deneyimlerini Akhisar Belediyesi Meclis Salonunda  anlattı. Siyaset hiç aklında yokken girdiğini belirten Kahraman belediye başkanlık adaylığı dönemine kadar hiçbir siyasi tecrübe yaşamadığını ve 35 yaşında belediye başkanı olduğunu belirtti. 
 
Hayatı boyunca en çok düşündüğü ve keşke dediği en önemli konunun ise kendisine zamanında Kıbrıs Hava Yolları Genel Müdürlüğü görevinin sunulmasının ardından hayır demesi olduğunu vurguladı. 
 
Ticareti hayta müşteri memnuniyetine büyük önem verdiğini belirten Kahraman siyasetin insana hizmet yapmanın en iyi araç olduğunu belirtti. 
Kahraman yaptığı konuşmada şu sözlere yer verdi; “Öncelikle böyle güzel bir programı, projeyi hayata geçiren başta belediye, Genç İş Adamları ve Sanayici İş Adamlarımıza teşekkür ederim. 1949 doğumluyum, çocukluğum Hashoca Mahallesinde geçti, ilkokulu Gazi Okulunda okudum. İlkokulu bitirdikten sonra 1959-1960 yıllarında İzmir Türk Kolejine eğitime başladım. Koleji bitirdikten sonra da 1968 yılında ODTÜ İdari Bilimler Bölümünü kazandım. Hepimiz yaşarken bir çevre ediniyoruz, arkadaşlıklar ediniyoruz. Sosyal çevre ediniyoruz, sosyal faaliyetlere katılıyoruz. Aklımız biraz daha farklılaşıyor, yeni düşüncelere sahip oluyoruz ve hepimizin hayatında çocukluktan buyana bir olgu ve kişilik kazanıyoruz. Bu hemen olacak ve elle tutulabilecek bir şey değil, bunu zaman içerisinde yaşadığınız olaylarda karar verirken ve bir çok iş yaparken görüyoruz. Benim de özellikle yaşam çevrem bunu çok etkiliyordu. Bu çevreler işte bir çok olayı etkiliyor, bunlar benim de mutlaka hayatımı etkilemiştir. Üniversite bitiminde askerlik görevimi yaptıktan sonra geldiğimde bizde büyük etki yaratan babamın vefatı gerçekleşti. Bu hayatımı etkileyen vefat dan sonra 1983 yılında Kolej’den arkadaşım Timur Çınar Turgut Özal sayesinde milletvekili adayı olduğunu bana açıkladı. Ben de o güne kadar hiç siyaset ile uğraşmamış biri olarak fazla ilgi göstermeden normal bir şekilde karşıladım. Çünkü ben çevremin etkisi neticesinde hiçbir zaman bu tarihlere kadar siyasetin içinde bulunmadım. Eğitim döneminin sonunda iş hayatına devam ettim. Belli bir dönem devam ettim, bu arada en önemli öğrendiğim konu ise müşteri memnuniyeti ve ilgisi oldu, daima müşteri odaklı bir iş hayatında bulundum.
 
Siyaset çok önemli bir faaliyet
 
İş hayatıma siyasete girmem nedeni ile aralar verdim. Siyasete girer girmez de genel seçim ile karşı karşıya kaldım. Siyaset çok önemli bir faaliyet, siyasete her türlü şeyler söylediğimiz kişiler yine bizleriz. Siyaset ile doğru orantılı olarak insanların kişilikleri ile, terbiyeleriyle, eğitimleriyle, varlıklarıyla ama karakterleri ile çok doğru orantılı olduğunu gördüm. Ben siyasetten hiçbir sıkıntı çekmedim ve benim için hiçbir problemi yoktu. Ben her zaman her yerde kendimi ifade ettim, bu aynı zamanda başbakanlık düzeyinde de ifade ettim, milletvekilleri düzeyinde de ifade ettim ve vatandaşın karşısında da ifade ettim. Ancak bunları yaparken çekinmedim ve korkmadım. Benim anlayışımda siyasetin bu şekilde olması gerektiğine inanıyorum. Siyaset korkulacak ve çekinecek bir şey değildir, sonuçta bu hayatımızın bir parçasıdır.
 
En İyi Yatırım Çocuğa Yapılan Yatırımdır
 
Birbirimize ne kadar eşit davranabilirsek işte ülkemiz o zaman fevkalade yaşanabilir bir ülke olacağından eminim. İşte tüm bu eşitliği sağlayacakta siyasetçiler, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarıdır. Tabiî ki bunların kaynağı olan çocuklarımızı da eğitmektir. Çocuklarımızı iyi eğitemezsek tüm yaptıklarımız ile bir yerlere varamayız. 
 
Hiç Aklımda Yokken Belediye Başkanı Oldum
 
Genel seçimlerinde ardından yerel seçimler de pek de taraftar değildim ama belediye başkanı adayı oldum. Tüm vatandaşlar ile tek tek bire bir iletişim kurarak seçim çalışmalarında bulunduk. Bizim dönemimizden sonra pek çok liderler vatandaşın ayağına uçak ve helikopter gibi lüks iletişim araçları ile gidince hepsi birden kaybetti bazen ise partiler kapandı. Belediye başkanlığı çok genç yaşta kazanmam sonrası bir çok kişinin gözünde çocuk müdahalesi de gördüm. Burada seçilmek bir araç asıl amacınız hizmet etmektir. Ben belediye başkanı olacağım deyip program yapsanız olamazsınız, bu bir yerde de nasip işi aslında. Bu makamda en önemli unsur insan sevgisidir. İnsanı sevmiyorsanız bu mesleği de yapamazsınız çünkü yaptığınız iş insana hizmet işidir” dedi.

1.Bölüm


 

 

2.Bölüm


 

3.Bölüm


 

4.Bölüm

 
İLGİLİ DOSYALAR