E-BELEDİYE

Akhisar Belediyesi

Zeytin’den Sevgi’ye

AKHİSAR BELEDİYESİ

Bölgemizde beklenen meteorolojik hadise

15.12.2017

METEOROLOJİK DEĞERLENDİRME

 

Beklenen Meteorolojik Hadise

Hava Sıcaklıkları Hafta Sonu Artacak, Önümüzdeki Hafta Kuzey, İç ve Batı Kesimlerde Hissedilir Derecede Azalacak.

Hafta Sonu Marmara ve Kuzey Ege’de Fırtınaya Dikkat!

Genel Durum

Halen mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, hafta sonu kuvvetli güneyli rüzgarlarla birlikte daha da artacağı; ancak soğuk ve yağışlı havanın etkisiyle Pazar günü öğleden sonra başlayarak hissedilir derecede (6-10 derece) azalacağı ve önümüzdeki hafta mevsim normalleri civarına ineceği tahmin ediliyor.

Rüzgarın bu gece yarısından başlayarak Cumartesi ve Pazar günü öğleden sonraya kadar Ege Bölgesinde güneybatı yönlerden (Lodos) kuvvetli ve yer yer Fırtına şeklinde (50-75 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın Pazar günü öğle saatlerinde itibaren rüzgarın karayele dönmesiyle birlikte etkisini kaybedeceği bekleniyor.

Yarın (16.12.2017 Cumartesi günü) Kıyı Ege’nin, akşam saatlerinden itibaren batı bölgelerinin yağışlı sistemin etkisine gireceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor.

17.12.2017 Pazar günü: Bölge geneli yağışlı geçeceği, yağışların yağmur ve sağanak, Çanakkale, Manisa ilinin batı kesimleri, İzmir ve Aydın çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde kuvvetli olması bekleniyor.

18.12.2017 Pazartesi günü: Bölge geneli yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

19.12.2017 Salı günü: Balıkesir ilinin iç ve kuzey kesimleri ile Manisa’nın doğu kesimlerinin aralık yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların genellikle yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor.

20.12.2017 Çarşamba günü: Balıkesir ili ve Çanakkale’nin doğu ilçeleri (Biga, Çan ve Yenice) yağışlı geçecek. Yağışlar gündüz yağmur gece saatlerinde yüksek kesimlerde karla karışık yağmur şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Hafta sonu beklenen kuvvetli güneyli rüzgarlar, Pazar günü kuzeybatı kesimlerde beklenen kuvvetli yağışlar ile önümüzdeki hafta etkili olması beklenen soğuk hava dalgasının oluşturabileceği olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması, meteorolojik uyarı ve raporların dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir.

Oluşması Muhtemel Riskler

Su Baskını - Yıldırım - Çatı Uçması - Ağaç veya Direklerin Devrilmesi - Soba ve Doğalgaz Kaynaklı Baca Gazı Zehirlenmesi - Ulaşımda Aksamalar

 

 

 Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü

Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi