E-BELEDİYE

Türkiye Cumhuriyeti

Akhisar Belediyesi

AKHİSAR BELEDİYESİ

Meteorolojik değerlendirme, serin ve yağışlı havanın etkisine giriyoruz

13.04.2020

Tarih: 13 Nisan 2020
Saat: 15:45
Uyarı No: 109/1

METEOROLOJİK DEĞERLENDİRME

Bölgemizin Yarın (Salı) Akşam Saatlerinden Sonra Balkanlar Üzerinden Gelecek Serin ve Yağışlı Havanın Etkisine Girmesi Bekleniyor.

Bölgemiz halen yüksek basınç merkezinin etkisinde olup bölge genelinde havalar genellikle yağışsız ve açık az bulutlu olarak geçmektedir. Hava sıcaklıkları ise uzun yıllar ortalamaları civarında seyretmektedir.

Yapılan son meteorolojik analiz ve değerlendirmelere göre bölgemizin yarın akşam saatlerinden itibaren Balkanlar üzerinden gelecek alçak basınç merkezi ve buna bağlı cephe sistemlerinin etkisi altına gireceği tahmin ediliyor. Yarın akşam saatlerinden sonra Çanakkale çevrelerinde başlayacak olan yağmur ve sağanak şeklindeki yağışların, 15 Nisan Çarşamba günü, bölgemizin kuzey, orta ve güney kıyılarında (Çanakkale ve Balıkesir geneli, İzmir Merkez ve çevresi ile kuzey ve batısı, Manisa Merkez ve kuzeyi ile Aydın’ın Merkez ve batısında) etkili olması bekleniyor. Beklenen bu sağanak yağışların Çanakkale ile Balıkesir’in batı kıyı ilçelerinde kuvvetli olması tahmin ediliyor. Yağışların, 16 Nisan Perşembe günü sabah saatlerinde bölgemizi terk etmesi bekleniyor.

Ülkemiz genelinde mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıklarının Çarşamba günü bölgemizin kuzey kesimlerinde (Çanakkale ve Balıkesir) 8-10 °C, Perşembe günü ise bölgemizin orta ve güneyinde (İzmir, Aydın ve Manisa) 3-5 °C derece azalacağı ve mevsim normalleri altına düşeceği, ancak Cuma gününden itibaren hafta sonunda tekrar yükselmesi bekleniyor.

Rüzgarın yarın (14 Nisan Salı) bölgemizin kuzeyinde güneybatı yönlerden (lodos), Çarşamba günü ise kuzeydoğu yönlerden (poyraz) kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi tahmin edilmektedir.

Meteoroloji 2.Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi

İlan Servisi

Akhisar ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için ilan servisimize abone olabilirsiniz.

ABONE OL

İlan Servisi

Akhisar ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için ilan servisimize abone olabilirsiniz.

Haberdar olmak istediğiniz bölümleri seçiniz