E-BELEDİYE

Türkiye Cumhuriyeti

Akhisar Belediyesi

AKHİSAR BELEDİYESİ

Tarihi Zeynelzade Kütüphanesi

Akhisarın, Has Hoca Mahallesinde bulunan kütüphane yapısı giriş kısmı üzerinde yazıtına göre 1212 H./1797-1798M. Yılında Zeynelzade Hacı Ali Efendi tarafından yaptırılmıştır. Kare planlı yapının üzeri kubbeyle örtülü olup önünde 3 bölümlü revak yer almaktadır. Yapının içerisinde özellikle kubbe iç yüzeyinde kale işi süslemeler bulunmakta, içi çeşitli meyvelerle dolu olan tabaklar dönemin süsleme anlayışını yansıtmaktadır.

2006 yılı Mart ayı içinde Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün talebi üzerine Akhisar'da kültür hayatına kazandırılması gereken mimari yapılar arasında yer alması kararlaştırıldı.

Tarihi binanın mülkiyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne ait. Bu yapının restorasyonu için Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün yapmış olduğu ihaleyi İstanbul'dan Es Yapı firması aldı. İlgili firma adına Yüksek Mimar Özgür Turan başkanlığındaki 3 kişilik proje ekibi 21-24 Mart 2007 tarihleri arasında Akhisar'a gelerek restorasyon projesinin çizim çalışmasını tamamlamışlardır.

Zeynelzade Hacı Ali Oğlu Hacı Ali Efendi :
 
Akhisar’ a kültür alanında büyük bir adım attıran ve ilerde insanlığa faydalı olmak amacıyla Hashoca camii avlusuna yaptırılan 923 kitaptan oluşan Zeynelzade Halk Kütüphanesi Akhisar’ da ilk kütüphane olma özelliği taşır. Zeynelzade Hacı Ali Oğlu Hacı Ali Efendi‟nin kendi adını taşıyan kütüphanesinde bulunan eserlerin hepsi el yazması olup arasında Katip Çelebi’ nin "Keşfüzzünun" gibi çok değerli eserleri de vardır. 

Siyasi ve idari yönleri olan Hacı Ali Efendi Kütüphanenin ihtiyaçlarını karşılamak için 12 odalı,3 mağaza ile 4 dükkandan oluşan han, bardakçı imalathanesi, farklı semtlerde, 8 adet dükkan ve Karaköy civarında su ile işleyen un değirmeni ve 50 dönüm tarlayı da vakfa bağışlamıştır. Daha sonra Akhisar çarşısında çıkan yangında vakıfların çoğu yanmış,arsaların kiraya verilmesi ise belgeleri olmadığı için hiçbir işe yaramamıştır. 1779‟da Akhisar voyvodalığa yapan Hacı Ali Efendi 1814i‟de vefat etmiştir.

İlgili Haber Linklerimiz:

[1] http://www.akhisar.bel.tr/haberler/720/zeynelzade-halk-kutuphanesi-restorasyonu-tamamlandi.html

 

FOTOĞRAF GALERİSİ

İlan Servisi

Akhisar ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için ilan servisimize abone olabilirsiniz.

ABONE OL

İlan Servisi

Akhisar ile ilgili gelişmelerden haberdar olmak için ilan servisimize abone olabilirsiniz.

Haberdar olmak istediğiniz bölümleri seçiniz